Budowa strefy umywalkowej: blat, szafka, postument – co wybrać?

Umywalka to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Obecnie na ryku istnieje wiele produktów, które są przystosowane zarówno do samodzielnego zamocowania na ścianie, jak i na szafce. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od stylu, w jakim chcemy urządzić łazienkę oraz od naszych przyzwyczajeń. Warto też zadbać o funkcjonalność i pomyśleć o dodatkowym miejscu na kosmetyki czy środki czystości.

 

Szafka czy postument?

Postumenty oraz półpostumenty najlepiej wkomponują się w duże łazienki, w których mamy dodatkowe miejsce na szafkę.

W tradycyjnych łazienkach pod umywalką najczęściej montuje się szafki i postumenty lub półpostumenty. Pierwszy wariant sprawdzi się zwłaszcza w małych przestrzeniach, ponieważ ukrywając rury oraz syfon, zyskamy również cenne miejsce na drobiazgi. Z kolei postumenty oraz półpostumenty najlepiej wkomponują się w duże łazienki, w których mamy dodatkowe miejsce na szafkę. Gotowe meble oraz postumenty sprawdzą się w przypadku montażu dużych umywalek, ponieważ stanowią dla nich dodatkową podporę. Rozwiązanie to warto także rozważyć, jeśli posiada się dzieci. Nie trzeba się wówczas martwić, że pociecha napierając zbytnio na umywalkę oberwie ją. Wybierając elementy strefy umywalkowej sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie kupić je u jednego producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że zostaną one dobrze dobrane.

Kiedy zdecydujemy się już na wybór szafki bądź postumentu, warto pomyśleć o odpowiedniej baterii łazienkowej. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość umywalki oraz zastanowić się, czy ze strefy umywalkowej będziemy korzystać podczas codziennej toalety, czy też np. podczas prania. Jeśli natomiast zależy nam na oszczędzaniu wody dobrym rozwiązaniem będzie bateria umywalkowa Merida Exe marki Invena z dwustopniowym mieszaczem ceramicznym oraz silikonowym perlatorem, który pozwala oszczędzać wodę nawet do 50%. Ze względów praktycznych warto pomyśleć o zamontowaniu do umywalek nablatowych baterii wysokich, np. Dokos marki Invena lub baterii z długą wylewką, np. baterii umywalkowo-zlewozmywakowej Modena z wylewką 20 cm tej samej firmy. Najważniejsze jednak, by armatura została odpowiednio dobrana do umywalki, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i stylistyki.

Może jednak blat?

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotykane są umywalki umieszczone na blatach

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotykane są umywalki umieszczone na blatach. Można je na nich postawić lub, jeśli pragniemy osiągnąć nowatorski efekt, wpuścić we wspomniany blat. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, najważniejsze jest dopasowanie sposobu montażu blatu do wagi umywalki. Należy także przemyśleć to, czy będziemy potrzebowali stelaża montażowego, czy też wystarczą nam kołki odpowiedniej długości. To z kolei zależy od materiału, z jakiego została wykonana ściana w łazience. Blaty stwarzają niesamowite możliwości aranżacyjne. Mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, m.in. z drewna, terakoty, tworzyw sztucznych, kamienia czy szkła. Osoby decydujące się na to ostatnie rozwiązanie powinny liczyć się z tym, że  szklana powierzchnia, choć zwykle bardzo efektowna, nie jest łatwa do utrzymania w czystości.

Łazienka w stylu retro

Niezwykle ciekawy sposób na stworzenie blatu pod umywalkę stanowi także wykorzystanie do tego celu starych toaletek, stolików czy też podstaw maszyn do szycia. Meble te należy jednak wcześniej odpowiednio przygotować, przede wszystkim zabezpieczając je przed działaniem wilgoci. Aranżując przestrzeń w stylu retro do oryginalnego blatu warto także dopasować baterie łazienkowe. Klimat dawnych lat podkreślą baterie łazienkowe z dwoma charakterystycznymi pokrętłami – np. Roma marki Invena. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się z kolei produkty o barwie innej niż chrom, np. Dokos marki Invena w kolorze białym.

Przed zakupem elementów strefy umywalkowej należy dokładnie zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy jednak, aby estetyki nie przedkładać ponad komfort użytkowania. Strefa umywalkowa to bowiem jedno z najmocniej eksploatowanych miejsc przestrzeni domowej, z którego korzystamy nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni