Czysta łazienka bez chemii

Łazienka nie należy do pomieszczeń, w których łatwo utrzymać nieskazitelną czystość. Z tego względu wiele osób sięga po preparaty, które co prawda szybko usuwają brud, ale zawierają szkodliwe substancje, szczególnie niebezpieczne dla alergików czy dzieci. Zamiana reklamowanych środków czystości na ekologiczne nie tylko zwiększy oszczędności w domowym budżecie, ale pozwoli też pozbyć się z domu toksycznych specyfików.  

Soda oczyszczona nie tylko w kuchni

Soda oczyszczona to doskonały dodatek do ciast, a także sprawdzony sposób na zgagę. Nie

Po sodę oczyszczoną warto sięgnąć, jeśli chcemy doczyścić kafelki. Wystarczy rozrobić ją z odrobiną wody i tak przygotowaną pastą wyszorować płytki.

każdy jednak wie, że jest to produkt, który z powodzeniem może zastąpić większość środków chemicznych. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, sodę można stosować w czterech postaciach:

  • suchy proszek – w swej naturalnej postaci idealnie sprawdzi się jako pochłaniacz zapachów
  • pasta – rozrobiona z małą ilością wody nada się do szorowania uporczywych zabrudzeń
  • roztwór – rozpuszczając 4 łyżki stołowe w litrze wody uzyskamy fantastyczny środek do czyszczenia toalet
  • proszek do szorowania – wymieszana ze szklanką boraksu i szklanką soli sprawnie poradzi sobie z zaciekami na kafelkach

Smugi na kabinie prysznicowej to bolączka wszystkich właścicieli łazienek. Aby prysznic znów był nieskazitelnie czysty, wystarczy popsikać drzwi octem, po kilku minutach porządnie wyszorować gąbką z sodą, a na koniec spłukać wodą. Efekt gwarantowany. Przy czyszczeniu słuchawki prysznicowej również pomocna będzie mieszanka wspomnianych wyżej produktów. Ćwierć szklanki sody należy zmieszać ze szklanką octu, wlać do niewielkiego pojemnika i zostawić w nim słuchawkę na godzinę. Po tym czasie spłukać wodą. Po sodę warto też sięgnąć, jeśli chcemy doczyścić kafelki. Wystarczy rozrobić ją z odrobiną wody i tak przygotowaną pastą wyszorować płytki. Soda oczyszczona pomoże też usunąć kamień z sedesu. Muszla zasypana sodą a następnie wyszorowana szczotką będzie lśnić jak nowa.

Ocet – tani sposób na walkę z brudem

Używanie octu jako środka czyszczącego to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też   mniejsze ryzyko podrażnienia skóry. Przy pomocy tego specyfiku wyczyścimy niemal wszystko. Nie straszne mu brudne fugi – szorując je szczoteczką do zębów, wcześniej zamoczoną w occie, przywrócimy im pierwotny kolor. By usunąć zacieki z umywalki czy kafelków wystarczy zwilżyć szmatkę produktem a następnie spłukać czyszczone powierzchnie wodą. Wanna będzie wyglądała jak nowa po napełnieniu jej gorącą wodą i dodaniu 3 szklanek octu. Warto zwrócić uwagę, że powszechnie stosowane środki chemiczne mogą zarysować emalię ochronną. Sięgając po ocet mamy 100% pewność, że powierzchnia zostanie nienaruszona. Co ważne, ten tani pogromca brudu potrafi poradzić sobie nawet z uporczywą pleśnią, o którą nietrudno w wilgotnej łazience. Spryskanie wszystkich powierzchni, na których zauważymy pleśń, mieszanką wody z octem pozwoli nam uporać się z tym problemem. Mało osób wie, że przy pomocy tego produktu można też odetkać rury. Wystarczy wlać do spływu szklankę octu i pół szklanki sody oczyszczonej, a w momencie zniknięcia piany obficie spłukać wodą.

Cytryna pomoże usunąć kamień

Skuteczność zastosowania cytryny sprawia, że coraz częściej sięgamy po nią w trakcie generalnych porządków. Nie tylko ma właściwości wybielające i czyszczące, ale też doskonale sprawdzi się, jako odkamieniacz i wywabiacz uporczywych plam. Przy czyszczeniu chromowanych elementów natrzyjmy je sokiem z cytryny, a następnie odpowiednio długo polerujmy. Dzięki takim czynnościom armatura łazienkowa będzie wyglądała równie dobrze, jak w momencie zakupu. Ten kwaśny owoc jest też pogromcą kamienia, często pojawiającego się na wannie i umywalce. Natarcie powierzchni przekrojoną na pół cytryną sprawi, że pozbędziemy się niechcianego osadu. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy zabraknie nam mydła, wybawieniem również okaże się cytryna, która nie tylko usunie zabrudzenia z rąk, ale też nada im świeżego zapachu.

Więcej porad na: www.facebook.pl/łazienkaodkuchni