Pielęgnacja chromowanych baterii łazienkowych

Jak skutecznie pielęgnować chromowane baterie?

Instalując nowe, lśniące baterie łazienkowe chcielibyśmy, aby pozostały takie jak najdłużej. Są one jednak stale narażone na działanie wielu substancji, które negatywnie wpływają na ich powłokę. Nawet sama woda – poprzez zawarty w niej chlor oraz związki wapnia i magnezu, będące przyczyną powstawania kamienia – niekorzystnie oddziałuje na armaturę. Są jednak sposoby, aby nasze krany łazienkowe pozostały nieskazitelnie czyste przez długi czas.

Rezygnujemy z szorowania i silnych chemikaliów

Pierwszą zasadą, jaką należy zastosować w przypadku pielęgnacji baterii łazienkowych jest rezygnacja ze środków, które stosujemy do czyszczenia innych powierzchni, np. toalet lub kabin prysznicowych. Powłoki większości kranów łazienkowych tworzy najczęściej warstwa chromu, często również z dodatkiem wybłyszczacza. Obie struktury są bardzo wrażliwe na silne substancje chemiczne oraz szorowanie i tarcie, dlatego zdecydowanie odradza się mycie baterii w łazience proszkami i mleczkami do czyszczenia umywalek, a dodatkowo przy użyciu gąbek czy szczotek z twardym włosiem.

Stosujmy sprawdzone, domowe metody

W porządkach w łazience pomocne będą tradycyjne, domowe sposoby. Z zanieczyszczoną powierzchnią baterii łazienkowych świetnie poradzi sobie płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Dzięki zasadowemu odczynowi środki te nie będą miały negatywnego wpływu na armaturę. Należy jednak pamiętać, aby po ich użyciu, dokładnie spłukać krany i wytrzeć je do sucha miękką szmatką. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych zacieków. W utrzymaniu odpowiedniej czystości ważna jest systematyczność, baterie łazienkowe najlepiej czyścić co 2-3 dni. To pozwoli zachować im błyszczący wygląd przez cały czas. Jeżeli mamy jednak do czynienia z większymi zabrudzeniami i/lub osadem z kamienia, a płyn do naczyń lub mydło w płynie nie wystarczają, możemy użyć roztworu octu spożywczego lub spirytusu salicylowego. Wystarczy nasączyć nimi kilka wacików i zostawić je na kranie na ok. 15 minut.

Jakie preparaty stosować w procesie pielęgnacji baterii?

Na rynku nie brakuje też specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia baterii, jednak warto wybierać te przeznaczone typowo do powierzchni chromowanych. Decydując się na specjalistyczne środki, najlepiej wybierać produkty na bazie naturalnych kwasów owocowych, ponieważ minimalizujemy ryzyko odbarwienia powierzchni. Tak jak w przypadku tradycyjnych metod, tak i po użyciu specjalnych środków czyszczących do baterii łazienkowych, trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu wodą oraz wypolerowaniu do sucha powierzchni armatury.

Zaniedbanie i złe praktyki powodują powstawanie trwałych, nieestetycznych uszkodzeń. Chcąc się ich pozbyć i powrócić do pierwotnego wyglądu baterii w łazience, pozostaje nam jedynie ponowne chromowanie powierzchni bądź zakup nowych elementów. Koszty w obu przypadkach są podobne i nie należą do najniższych. Warto więc regularnie dbać o krany łazienkowe, ponieważ jest to zdecydowanie bardziej efektywne niż ich wymiana lub naprawa.