Jakie wymiary należy uwzględnić projektując łazienkę?

Zagospodarowanie przestrzeni w łazience, zwłaszcza w przypadku niewielkich wnętrz, to nie lada wyzwanie. Jest dużo szczegółów, które należy wziąć pod uwagę planując właściwe rozmieszczenie mebli oraz armatury sanitarnej. Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy elementami wyposażenia sprawi bowiem, że łazienka będzie funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu.

Urządzenia i meble łazienkowe powinny być umieszczone tak, aby ich użytkowanie było nie tylko wygodne, ale również, by nie utrudniało korzystania z innych przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Sprawa jest prostsza jeżeli w grę wchodzi duże wnętrze, natomiast komplikacje pojawiają się przy małych łazienkach, gdzie powierzchnia użytkowa jest ograniczona, a ilość niezbędnych akcesoriów dość  liczna. W takich sytuacjach ważne jest, aby odległość pomiędzy nimi ograniczała się do niezbędnego minimum. Niekiedy nawet lepiej jest ją zachować kosztem rezygnacji z niektórych elementów.

Okiem projektanta

Projektując łazienkę z myślą, by  była ona nie tylko ładna, ale i funkcjonalna, powinniśmy uwzględnić rozmieszczenie podstawowych sprzętów takich jak umywalka, wanna bądź prysznic, bidet oraz WC. Dotyczy to zarówno odległości pomiędzy nimi, jak i wokół nich. Przed umywalką, której wymiary są mniejsze niż 40 cm należy zachować przynajmniej ok. 50 cm² wolnej przestrzeni, natomiast przed większymi umywalkami powinien być to minimum 1 m². Umywalka powinna być także odsunięta od ściany przynajmniej o 20 cm, ułatwi to swobodne korzystanie z niej oraz sprzątanie, zwłaszcza usuwanie zabrudzeń wokół baterii łazienkowych. Wysokość, na której umieszczona zostanie umywalka uzależniona jest z kolei od wzrostu domowników, ale przeważnie jest to około metr.  Przed wanną zostawić powinniśmy wolną przestrzeń o wymiarach minimum 100 x 70 cm. To samo dotyczy kabiny prysznicowej, tylko w tym wypadku minimalna przestrzeń przed brodzikiem to 80 x 90 cm. Natomiast pusta przestrzeń przed bidetem powinna wynosić 100 x 70  cm, a przed WC 80 x 60 cm.  Zachowanie takich odległości pozwoli na swobodne korzystanie ze wszystkich sprzętów.

Dodatkowo, odstępy jakie powinny być zapewnione pomiędzy tymi wszystkplanimi elementami wahają się od 20 do 40 cm w zależności od ich wielkości. Dlatego, jeżeli jesteśmy posiadaczami małej łazienki, lepiej zdecydować się na zakup armatury sanitarnej w mniejszych rozmiarach. Warto w takich sytuacjach także zrezygnować z instalacji wanny, a zamiast tego umieścić prysznic, który zajmie mniej miejsca. Umywalka również w takim przypadku powinna być nieco mniejszych rozmiarów. Warto do niej dobrać baterie łazienkowe z krótką wylewką, które bardzo dobrze wkomponują się w stylistkę. Co więcej, małe baterie łazienkowe nie będą powodować problemu z rozchlapującą się dookoła wodą. Przykładem takiej baterii umywalkowej jest Nea firmy Invena.

Rozmieszczają wyposażenie łazienki należy się także zastanowić czy będziemy zmuszeni znaleźć dodatkowe miejsce na pralkę, bądź inne większe urządzenia. Pamiętać trzeba, że łazienka o najmniejszych wymiarach, czyli 3,5m2 zmieści tylko podstawowe urządzenia, jeżeli planujemy umieścić dodatkowo pralkę, potrzebujemy minimum 4,5m2. Czasami więc dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie jej do kuchni, na rzecz komfortu użytkowania łazienki.

Zachowanie odpowiednich odległości między meblami i armaturą sanitarną gwarantuje komfortowe oraz swobodne użytkowanie łazienki. Dlatego tak ważne jest, aby przy projektowaniu mieć to na uwadze. Mała łazienka stanowi zdecydowanie trudniejsze zadanie, jednak przy odrobinie wyobraźni przestrzennej z pewnością możliwe do zrealizowania.