Czysta przyjemność w kuchni?! Podpowiadamy jaki zlew wybrać!

Kiedyś stalowy lub emaliowany  koniecznie dwukomorowy i z ociekaczem… Wszyscy pamiętamy wspomniany zlew, który zobaczyć można było niemal w każdym mieszkaniu w latach 80. i 90. Wraz z rozwojem architektury wnętrz i świata designu również ten element wyposażenia kuchennego doczekał się bogatego zróżnicowania. Dbając, żeby wymarzona kuchnia była jednocześnie wygodna, funkcjonalna (o ergonomii w kuchni pisaliśmy TU) i ładna niejednokrotnie stajemy przed szerokim wyborem. Czasami zbyt szerokim, dlatego podpowiadamy jaki zlew wybrać tak, by idealnie pasował do naszej kuchni!

Granitowy zlew nadaje kuchni przytulny charakter!

Granitowy zlew nadaje kuchni przytulny charakter!

Liczba komór ma znaczenie!

Bez względu na rozmiar kuchni, decyzję o tym jak duży będzie nasz zlewozmywak w pierwszej kolejności powinniśmy uzależnić od tego czy zamontujemy również zmywarkę czy nie. Jeśli sprzęt wchodzi w skład wyposażenia kuchennego, to możemy uznać, że nie planujemy przerzucać w zlewie ogromnych stert naczyń. Jeśli przy tym nie jesteśmy miłośnikami gotowania optymalną opcją będzie zlew jednokomorowy bez ociekacza. Przy takim układzie warto też dobrać subtelny kran, który nie będzie zaburzał proporcji strefy zmywania. W prostej acz eleganckiej formie prezentować się będzie np. bateria kuchenna Dokos marki Invena.  Taki zestaw spokojnie wystarczy, żeby przepłukać drobne naczynia i wyczyścić podstawowe produkty. Niewielki ociekacz, jeśli okaże się umiarkowanie potrzebny, można przewidzieć w szafce nad zlewem lub wybrać go jako nakładane na zlew akcesorium.

Inaczej rzecz będzie się miała, kiedy potrzebna będzie nie tylko zmywarka, ale też przestronna strefa zmywania przez wzgląd na zamiłowanie do przygotowywania wyszukanych potraw. Kulinarni zapaleńcy doskonale wiedzą, że nie wszystkie kuchenne akcesoria nadają się do mycia w zmywarce. Tak samo z pewnością docenią dodatkową przestrzeń w zlewie, w którym będą mogli odłożyć do wyschnięcia wyczyszczone wcześniej owoce i warzywa. W tym wypadku zlew posiadający półtorej komory będzie najlepszy. Jedna spora i głęboka, w której na pewno umyjemy wszystkie niezbędne przybory. Druga: płytsza i mniejsza, idealna na odłożenie i osuszenie produktów. Świetna też jako dodatkowe miejsce do rozmrażania. Amatorzy kulinariów powinni także postawić na bardziej funkcjonalny kran np. Kameleon (Invena) z jednocześnie ruchomą i obrotową wylewką.

W sytuacji, w której nie zdecydowaliśmy się na zmywarkę warto postawić na przestronny zlew dwukomorowy z ociekaczem. Jeśli jednak zależy nam na większej przestrzeni roboczego blatu, można zrezygnować z ociekacza i ulokować go w szafce kuchennej. Opcja z nakładanym akcesorium jednak nie wchodzi w grę. Zmywając sporą ilość naczyń dobrze jest mieć wygodną przestrzeń na ich wysuszenie. Warto też wspomnieć, że przy tym gabarycie zlewozmywaka wyrazistego i modnego charakteru wnętrzu nada równie modna i wyrazista bateria kuchenna np. Dokos z dwufunkcyjną wylewką.

Stal, granit czy konglomerat – z jakiego materiału powinien być zlew?
Bateria kuchenna w kolorze zlewu to ciekawy aranżacyjnie zabieg!

Bateria kuchenna w kolorze zlewu to ciekawy aranżacyjnie zabieg!

Do niedawna najbardziej popularne były zlewozmywaki stalowe. Idąc jednak za myślą, że elementy wyposażenia wnętrz nie muszą one pełnić jedynie funkcji użytkowej, a mogą czy nawet powinny mieć również rolę dekoracyjną. Stąd tak szeroki wybór wśród materiałów z jakich wykonuje się zlewozmywaki. Decydując się na konkretny rodzaj powinniśmy wziąć pod uwagę stylistkę i kolorystykę w jakich zostały wykonane meble kuchenne i sprzęty AGD.

Zlew stalowy nadal jest jednym z najbardziej popularnych. Jest uniwersalny dlatego, że w większości kuchni znajdują się elementy chromowane. Mogą występować w postaci uchwytów do szafek lub sprzętów kuchennych. Ten rodzaj zlewozmywaka jest łatwy do utrzymania w czystości. Nie należy jednak zapominać, że będzie jednym z głośniejszych mimo, że wielu producentów dołącza w zestawie specjalne elementy wygłuszające. Kolorystyczny uniwersalizm daje też wiele możliwości jeśli chodzi o wybór baterii.

Zlewozmywak wykonany z granitu będzie natomiast jednym z trwalszych elementów wyposażenia kuchni. Warto jednak pamiętać, że ze względu na materiał daje nieco mniej możliwości aranżacyjnych. Z drugiej jednak strony dzięki niemu kuchnia zyskuje charakterystyczny, przytulny klimat. Jest co prawda łatwy do utrzymania w czystości, ale przy czyszczeniu należy być ostrożnym. Nie wszystkie bowiem środki nadają się do jego sprzątnięcia. Podobną, lecz nieco bardziej ekonomiczną opcję stanowi zlew z konglomeratu.

Zarówno zlewy granitowe, jaki i te wykonane z konglomeratu charakteryzują się tym, że mogą mieć różne kolory. Jak już zostało wspomniane to może ograniczać możliwości aranżacyjne. Z drugiej jednak strony biorąc pod uwagę zróżnicowanie jakim cieszy się armatura kuchenna stwarza szansę na osiągnięcie niezwykle ciekawego efektu designerskiego. Istnieje bowiem opcja zainstalowania kranu w tym samym kolorze co zlewozmywak lub wręcz przeciwnie w barwie kontrastującej. Tak może na przykład zostać połączona bateria kuchenna Corso (Invena), która występuje aż w czterech kolorach: chrom, ecru, czarny oraz inox.

Zlew zatem tak jak pozostałe elementy wyposażenia wnętrz przestał pełnić jedynie funkcję użytkową. Różnorodność jest ciekawa i daje nam niesamowite możliwości aranżacyjne, szczególnie kiedy do pary dojdzie bateria kuchenna. W ten sposób mamy szansę stworzyć nie tylko wygodną, ale także piękną, dostosowaną do naszych potrzeb kuchnię. Należy jednak pamiętać, że funkcjonalność powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

Szukasz inspiracji? Wejdź na nasz Fanpage Łazienka od Kuchni!