Jakie baterie łazienkowe dobrać do wanny?

Wybór baterii łazienkowych do wanny, biorąc pod uwagę niezwykle bogatą ofertę na rynku, nie należy do najprostszych. Przy podejmowaniu decyzji na pewno trzeba rozważyć funkcjonalność i komfort użytkowania, dopasowanie do aranżacji całej łazienki, a także sposób montażu baterii, zwłaszcza jeśli mamy już poprowadzoną instalację wodną.

Połączenie nowoczesności z klasyką

Najczęściej używanymi bateriami łazienkowymi do wanien są baterie ścienne natynkowe. W ich przypadku mamy do czynienia z mało problematycznym montażem, ponieważ większość części instalacyjnych pozostaje odkryta. Gwarantuje to stały dostęp do kluczowych elementów, a w razie awarii, możliwość łatwej naprawy. Innym rodzajem armatury wannowej są baterie ścienne podtynkowe. Stosuje się je najczęściej w nowoczesnych łazienkach, urządzając dom od podstaw lub przeprowadzając gruntowny remont, dlatego że baterie łazienkowe podtynkowe wymagają przygotowania specjalnej wnęki w ścianie. Część instalacyjna jest w nią wbudowywana na stałe, co stanowić może problem w przypadku naprawy niektórych usterek, bądź wymiany armatury na nową. Ryzyko to można jednak zminimalizować, wybierając baterie łazienkowe wysokiej jakości z trwałą głowicą ceramiczną, np. Merida Exe marki Invena. W przypadku modeli natynkowych mamy do wyboru baterie jednouchwytowe, bądź dwuuchwytowe – z dwoma pokrętłami, osobnymi do zimnej i ciepłej wody, a w podtynkowych wybierać można pomiędzy wersjami jedno- lub dwufunkcyjnymi z przełącznikiem natrysku z deszczownicy na słuchawkę. Tutaj wybór dotyczy już raczej stylistyki i upodobań domowników.

Najważniejsze niewidoczne
Bateria wannowa Merida Exe firmy Invena

Bateria wannowa Merida Exe firmy Invena

Zwolennikom minimalizmu i ukrywania wszystkich niepożądanych elementów instalacyjnych z pewnością przypadną do gustu baterie łazienkowe nawannowe 3- lub 4-otworowe. W przypadku tych pierwszych, w specjalnie przygotowanych otworach, w wannie mocuje się osobno obok siebie wylewkę, korpus baterii wraz z przełącznikiem oraz słuchawkę prysznicową. Są to baterie jednouchwytowe z mieszaczem. Przykładem może być bateria Merida Exe marki Invena. Z kolei baterie łazienkowe 4-otworowe posiadają dwa pokrętła do ustawiania strumienia wody, stąd potrzeba dodatkowego otworu. Należy jednak pamiętać, że producenci wanien podają maksymalną ilość otworów, jaką można w nich wykonać. Z tego powodu trzeba pamiętać o wyborze kompatybilnych elementów.

Odrobina ekstrawagancji

W eleganckich, przestronnych łazienkach oraz salonach kąpielowych często spotykanym elementem są wanny i baterie wolnostojące. Ich montaż jest dość skomplikowany, ponieważ wymaga bardzo dokładnego rozplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz dość dużej ilości miejsca w pomieszczeniu. Jednak dla wspaniałego efektu, który możemy uzyskać, warto podjąć się takiego wyzwania. Do wanien wolnostojących najczęściej montuje się baterie stojące podłogowe. Możemy wybierać spośród produktów jedno-, dwuuchwytowych, a także termostatycznych.

Wygoda przede wszystkim

Wierni fani prysznica, mogą go mieć, nawet jeśli ostatecznie zdecydują się na wannę zamiast brodzika. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw natryskowy oraz parawan bądź zasłonkę i nie poczujemy różnicy między taką opcją kąpieli pod prysznicem, a tą klasyczną w kabinie. Wybierać możemy pomiędzy tradycyjnymi zestawami natryskowymi, np. Inis marki Invena, zestawami natryskowymi z funkcją hydromasażu i bicza wodnego, np. Mykonos Exe firmy Invena, a także specjalistycznymi panelami natryskowymi wyposażonymi w wiele dodatkowych opcji, np. Mauritius Exe.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni