Bateria jedno czy dwuuchwytowa? Jaką armaturę wybrać do domu?

Jednouhcwytowa tablica Dokos grafit/chrom

W małej łazience warto skusić się na niewielką baterię o ciekawej formie.

Rynek wyposażenia wnętrz, w tym także armatury łazienkowej i kuchennej dynamicznie się zmienia uwzględniając najnowocześniejsze trendy. Coraz częściej baterie kuszą nowoczesną formą i ciekawym designem. Świetnie wpisują się w równie nowoczesne, ciekawe wnętrza i odpowiadają naszym potrzebom. Wybierając baterie umywalkowe, wannowe prysznicowe czy kuchenne warto jednak rozważyć czy design idzie w parze z funkcjonalnością i czy lepiej zdecydować się na baterię jedno czy dwuuchwytową?

Szybki komfort w dobrej formie

Bateria jednouchwytowa zarówno w przypadku baterii łazienkowych, jak i kuchennych charakteryzuje się głównie tym, że umożliwia jednoczesne sterowanie ciśnieniem i temperaturą wody. Jest to opcja szczególnie przydatna przy tych czynnościach, które powinny zajmować nam stosunkowo niewiele czasu np. myjąc zęby wystarczy tylko raz ustawić uchwyt i od razu uzyskujemy strumień wody dostosowany do naszych potrzeb.

To również bardzo komfortowe rozwiązanie w przypadkach armatury umieszczonej w strefach, w których dość często mamy zajęte ręce np. w kuchni, w której przygotowujemy posiłki, gotujemy lub zmywamy. W takich sytuacjach możliwość szybkiego odkręcenia ciepłej wody jest znacznie prostsza i bardzo przydatna, nieraz wręcz zbawienna.

Jednouchwytowe baterie niejednokrotnie charakteryzuje nowoczesna, ciekawa, ale jednocześnie prosta forma. Tak jest w przypadku serii Nyks marki Invena. Modne, kwadratowe kształty z pewnością stanowić będą doskonałą ozdobę naszej łazienki i jej integralny, niezwykle funkcjonalny element.

Skondensowana powierzchnia i dzięki temu większa powierzchnia baterii jednouchwytowej sprawia, iż ten rodzaj armatury jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Nie ma tu bowiem zbędnych pokręteł i zakamarków, w których może gromadzić się osad, a jeśli zdecydujemy się na baterię Dokos z bocznym mieszaczem (Invena) unikniemy osadzania się kropel wody na uchwycie, który jak sama nazwa wskazuje, umieszczony został z boku korpusu.

Baterie jednouchwytowe będą także dobrym rozwiązaniem w przypadku małych łazienek, w których często stosujemy niewielkie umywalki. Wtedy możemy postawić na zdecydowany akcent designerski i skusić się na baterię Dokos utrzymaną w linii kolorystycznej grafit/chrom.

Dla miłośników ponadczasowej klasyki

Baterie dwuuchwytowe cieszą oko i są idealnym rozwiązaniem dla miłośników ponadczasowej klasyki. Świetnie zaprezentują także we wnętrzach w stylu prowansalskim czy stylizowanym na brytyjskie. Idealną wręcz propozycją dla miłośników takiego stylu będzie seria Roma marki Invena. Należy pamiętać, że w przypadku baterii dwuuchwytowych uzyskanie optymalnego pod kątem temperatury i ciśnienia strumienia wody będzie nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne. Tutaj będziemy musieli wykorzystać dwa uchwyty, więc nie zrobimy kilku rzeczy jednocześnie. Przy tym pojawia się także opcja stylizowanych kurków, a to oznacza, że będziemy mieć kilka dodatkowych zakamarków do wyczyszczenia.

 

Wybór czy powinniśmy się zdecydować na baterię jedno czy dwuuchwytową powinien być raczej oczywisty. Baterie jednouchwytowe są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, a wybór pod kątem stylistyki jest bardzo szeroki. W tym przypadku będzie można dopasować baterię do każdej łazienki. Baterie dwuuchwytowe jednak kuszą swoją klasyczną, niejednokrotnie stylizowaną formą, ale dla miłośników tego stylu drobne ustępstwa w kwestii funkcjonalności nie będą miały znaczenia.

Szukasz inspiracji? Wejdź na nasz fanpage: Łazienka od Kuchni