Szkło w kontrastującej do frontów barwie świetnie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni!

Aranżacja kuchni – co między blatem a szafkami kuchennymi?

Przestrzeń między kuchennym blatem a szafkami górnymi to bardzo ważny element dopełniający wnętrze. Często myślimy o nim wtedy, kiedy aranżacja kuchni jest już gotowa. Wcześniej jest dla nas nieistotny, ale to właśnie on może stanowić przysłowiową wisienkę na torcie, dzięki której nasza kuchnia zyska ostateczny kształt i ciekawy charakter. Tradycyjnie były to płytki. Współcześnie jednak mamy cały szereg propozycji, które należy rozważyć. Podpowiadamy jak odnaleźć się w tym wnętrzarskim gąszczu i sprawić, by aranżacja kuchni była i spójna i funkcjonalna (o ergonomii w kuchni pisaliśmy TU).

Wytrzymałość a design

Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał, którym wypełnimy przestrzeń między blatem a szafkami warto rozważyć kilka aspektów technicznych. Jednym z najważniejszych będzie rodzaj zastosowanej kuchenki. O ile w przypadku kuchenek indukcyjnych zastosowanie mniej wytrzymałych na wysoką temperaturę materiałów będzie można rozważyć, o tyle w przypadku

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym? Gładkie płytki będą idealne!

Gładkie, stylizowane płytki to doskonały wybór do rustykalnej aranżacji kuchni!

kuchenki gazowej, nie będzie można ich wykorzystać. Warto zatem skusić się na materiał żaroodporny.

Należy także pamiętać, że kuchnia to miejsce, w którym używa się sporo wody. Dlatego materiały w niej wykorzystywane powinny być też odporne na wilgoć. Pomimo technicznych przeciwności aranżacja kuchni nadal może być bardzo pomysłowa.

Rustykalna aranżacja kuchni w nowoczesnym wydaniu

Jak wspomnieliśmy wcześniej w przeszłości przestrzeń między blatem a szafkami wypełniały głównie płytki. Wraz z rozwojem możliwości aranżacyjnych i na tym polu powstało wiele bardziej funkcjonalnych alternatyw. Dlaczego bardziej funkcjonalnych? Bo każdy z nas chyba pamięta uporczywe szorowanie fug i samych płytek z osadu będącego mieszaniną kurzu i oleistych oparów z gotowania. Właśnie one najłatwiej osadzają się na szorstkiej powierzchni płytek. Na chwilę obecną jednak wybór jest znacznie większy, a same płytki z pewnością sprawią, że kuchnia będzie przytulniejsza i cieplejsza! Kiedy planujemy aranżację w stylu rustykalnym lub prowansalskim możemy wybrać nowoczesne, ale stylizowane i gładkie płytki, których czyszczenie będzie znacznie prostsze. Jeśli przeszkadza nam problem fug, warto rozważyć wybór płytek rektyfikowanych (bezfugowych). W takiej aranżacji kuchni raczej nie sprawdzi się szkło czy kompozyt.

Blat lub kompozyt – perspektywiczne okno w kuchni!

W budownictwie mieszkaniowym dominującym ostatnio  układem jest salon z kuchennym aneksem. Z tego względu coraz modniejsze są kuchnie frontalne. Jasne świetnie sprawdzą się mniejszych pomieszczeniach, ale dzięki zastosowaniu blatu lub kompozytu w przestrzeni między szafkami dolnymi i górnym zyskamy swego rodzaju perspektywiczne okno. Wystarczy tylko, że blat i wypełnienie przestrzeni między nim a szafkami będzie wykonane z tych samych materiałów i w tym samym odcieniu. Może to być blat w dowolnej okleinie lub kompozyt, z którego wykonuje się nie tylko powierzchnie blatowe, ale także zlewozmywaki. Ten drugi jest materiałem bardzo odpornym. W jego kolorze może być także dobrana bateria kuchenna np.  Corso marki Invena.

Szkło – nowoczesny kompromis
Szkło w kontrastującej do frontów barwie świetnie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni!

Szkło w kontrastującej do frontów barwie świetnie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni!

Nowoczesna aranżacja kuchni często zakłada wykorzystanie takich materiałów jak lakierowane płyty mdf, czy fronty akrylowe. Jeśli planujemy takie meble kuchenne przestrzeń między blatem a szafkami musi być równie nowoczesna. Szkło możemy wykorzystać na wiele sposobów. Może to być tafla w jednym, kontrastującym z meblami kolorze. Inną, ciekawą opcją jest zastosowanie dowolnej laminografiki. Natomiast jeśli  jesteśmy miłośnikami mozaiki, czy kafli, ale marzy nam się gładka i łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia możemy skusić się na nadruk o dowolnej fakturze płytek. Może to być zarówno kolorowy akcent, dzięki któremu kuchnia zyska mocniejszy charakter lub przytulny klimat. Do tego akcesoria w danym kolorze i mamy spójną aranżację! Warto podkreślić, że i kuchenny kran może być w tej samej lub kontrastującej barwie. Warto zwrócić uwagę na baterie kuchenne z serii Kameleon marki Invena. Są one dostępne w czterech kolorach: białym, czarnym, czerwonym i limonkowym. To z pewnością dodatkowo uzupełni nasz projekt i sprawi, że uzyskamy naszą wymarzoną i funkcjonalną kuchnię!

Szukasz inspiracji? Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami!