Najpopularniejsze awarie baterii łazienkowych – jak poradzić sobie z nimi samodzielnie?

Baterie łazienkowe to jedne z najbardziej eksploatowanych urządzeń w domu, więc nic dziwnego, że z czasem mogą ulec awarii. Chcąc zminimalizować to ryzyko, a także ułatwić naprawę usterki, warto wybierać produkty dobrej jakości. W przeciwnym razie, już niewielkie uszkodzenie może spowodować konieczność wymiany całej armatury.

Bardzo często awarie, które dotykają baterie łazienkowe to drobnostki, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Istotne jest jednak, aby na wszelkie nieprawidłowości reagować od razu i nie dopuścić do większych uszkodzeń.

perlator Zatkany perlator

Jedną z najpopularniejszych awarii baterii łazienkowych jest zatkany perlator. Stały kontakt z wodą powoduje osadzanie się na nim substancji mineralnych, takich jak wapń. W efekcie mamy kłopoty z uzyskaniem silnego, równomiernego strumienia wody. Takim sytuacjom najlepiej zapobiegać poprzez regularne czyszczenie napowietrzacza. Wystarczy kilka razy w miesiącu go odkręcić i przepłukać pod bieżącą wodą. Jeśli jednak sitko jest bardzo zakamienione, można sobie z tym poradzić, zanurzając je na kilka minut w roztworze wody z octem (w proporcji 1:1). Problem osadu częściowo rozwiązują nowoczesne baterie łazienkowe wyposażone w silikonowy perlator anti-calc, ponieważ materiał ten sprawia, że kamień trudniej się na nim osadza.

Cieknący kran

Inną awarią, która dość często spotyka baterie łazienkowe jest tzw. „cieknący kran”. Przyczyną takiej sytuacji zazwyczaj są problemy z uszczelkami. Kłopotu możemy pozbyć się, wymieniając zużyte elementy na nowe. Jeśli woda kapie pomimo zakręconych pokręteł, należy wymienić uszczelki na głowicy. Z kolei mając do czynienia z wypływaniem wody także spod śruby mocującej korpus baterii, w tym miejscu również konieczna będzie wymiana uszczelki na nową. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności, związanych z wymianą uszkodzonych elementów w bateriach łazienkowych, wyłączyć dopływ wody.

Za cieknący kran może także odpowiadać popsuta głowica. Z tego powodu, wybierając baterie do łazienki, warto postawić na te z głowicą ceramiczną. Jest ona zdecydowanie trwalsza niż np. wersje plastikowe, a dodatkowo w razie wystąpienia usterki istnieje możliwość jej naprawy, bez konieczności wymiany całej armatury.

Obluzowany uchwyt baterii

Awaria baterii łazienkowych może także przejawiać się obluzowanym uchwytem, co często sprawia wrażenie, jakby cała konstrukcja miała się zaraz odkręcić. Przyczynę może stanowić wykręcenie dźwigni z uchwytu mocującego. Rozwiązanie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy za pomocą odpowiedniego klucza dokręcić mechanizm. Jeśli jednak mamy do czynienia z wysoką lub ciężką baterią łazienkową, może zaistnieć konieczność zainstalowania dodatkowego uchwytu mocującego w celu zwiększenia stabilizacji.

Cieknący wąż prysznicowy

Problemy pojawiać się mogą również w przypadku zestawów prysznicowych, a tym, który zdarza się najczęściej jest przeciekanie węża. Przyczyną są załamania powstałe wskutek nadmiernego skręcania się tego elementu zestawu. Najlepszym rozwiązaniem – i bardzo prostym – jest  wymiana węża na nowy. Częściej usterkom ulegają produkty w oplocie metalowym, dlatego urządzając łazienkę, lepiej wybierać węże w oplocie gumowym wzmacnianym aluminium. Takiej sytuacji można również zapobiec, pilnując, żeby wąż wisiał nieskręcony, a także czyszcząc go regularnie z osadów mydła, które z czasem powodują utratę jego elastyczności. Alternatywną opcją jest zastosowanie węża z obrotowym złączem anti-twist, które zapobiegnie jego skręcaniu.

Serwis w pogotowiu

Jeśli awaria baterii łazienkowych okaże się poważniejsza i nie będziemy w stanie poradzić sobie z nią sami, warto skontaktować się ze specjalistą. Najlepiej wybierać serwis działający przy producencie baterii, które wybraliśmy. Marka Invena oferuje swoim klientom pomoc specjalistów. Poradę można uzyskać na specjalnej infolinii lub poprzez e-mail, a odpowiedź na każde zgłoszenie udzielana jest w ciągu 24 godzin. To znacznie ułatwia postępowanie w przypadku awarii, a także oszczędza wiele stresu.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek awarii, warto wybierać baterie łazienkowe wysokiej jakości, pochodzące od najlepszych producentów. Ponadto lepiej zapobiegać usterkom niż naprawiać, dlatego pamiętajmy, że regularne czyszczenie oraz konserwacja armatury to podstawa.

Po więcej praktycznych porad zapraszamy na Fan Page www.facebook.com/Łazienka-od-kuchni