Bateria umywalkowa – jak ją dobrać do umywalki nablatowej?

Umywalki nablatowe cieszą się coraz większą popularnością. Są wygodne, jeśli szukamy potrzebujemy więcej przestrzeni  i dają niesamowite możliwości aranżacyjne. Kiedy do pary dołączy odpowiednia bateria umywalkowa okazują się być bardzo komfortowe. Wspólnie tworzą designerski majstersztyk, dzięki któremu neutralna strefa umywalkowa (więcej o jej budowie pisaliśmy TU) może stać się centralnym punktem łazienki.

Jej wysokość bateria umywalkowa!
Bateria umywalkowa Dokos z bocznym mieszaczem nada "pazura" delikatniejszej umywalce!

Bateria umywalkowa Dokos z bocznym mieszaczem nada “pazura” delikatniejszej umywalce!

Umywalka nablatowa charakteryzuje się tym, że jest znacznie wyższa od innych dostępnych modeli. Istnieje dlatego ogromne prawdopodobieństwo, że kran o tradycyjnym rozmiarze nie będzie do niej pasował. Jeśli pragniemy zapewnić sobie pełną wygodę użytkowania warto postawić na rozwiązanie najbardziej popularne, którym jest bateria umywalkowa wysoka. Ma też zdecydowanie dłuższą wylewkę, dzięki czemu unikniemy uporczywego rozchlapywania się wody. Przy tym wyborze warto zwrócić uwagę na jej sposób montażu. Kran umieszczany jest za lub obok umywalki, a to wiąże się z odpowiednim wygospodarowaniem przestrzeni i przygotowaniem dodatkowego otworu w blacie. Atutem w tym przypadku jest fakt, że mamy nieograniczony niczym dostęp do baterii, co ułatwia jej pełne utrzymanie w czystości. Daje nam to również dużą swobodę wymiany: umywalka i bateria nie są od siebie zależne. Warto także pamiętać o tym, żeby umywalka i bateria miały wysokość dobraną w odpowiednich proporcjach. Najlepiej tak, aby po odkręceniu woda padała na sam środek. Na szczególną uwagę zasługują tutaj elementy pozostające w jednej serii np. Nyks marki Invena. Łazienka dzięki zastosowaniu kwadratowych, czy wręcz kubistycznych kształtów zyskuje bardzo nowoczesny charakter. Dobierając baterię możemy także nieco przełamać nieco klimat. Bateria Dokos z bocznym mieszaczem może nadać przysłowiowego pazura umywalce o subtelniejszej formie.

Gdy nie ma miejsca na blacie?

Może zdarzyć się tak, że zafascynowani konkretnym modelem umywalki, przy jego zakupie nie zwrócimy uwagi na to, że zajmie nam cały blat. Co wtedy? W takiej sytuacji można zastosować efektowne i bardzo nowoczesne rozwiązanie jakim jest bateria podtynkowa. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli taką decyzję podejmiemy na etapie, w którym łazienka jest w fazie projektu. Część baterii bowiem pozostaje ukryta pod taflą płytek, dlatego o nawiercenie w kafelkach odpowiednich otworów i miejsce w ścianie należy zadbać jeszcze przed ich ułożeniem. W efekcie widoczne dla oka pozostają jedynie wylewka i uchwyt do sterowania wodą. Jest to rozwiązanie zarówno eleganckie, jak i minimalistyczne – taka właśnie jest bateria podtynkowa Verso (Invena). Ze względu na to, że montaż baterii możliwy jest na dowolnej wysokości mamy także szerszy wachlarz możliwości wyboru umywalki, co niewątpliwie jest dodatkowym atutem.

Designerski kompromis

W ofercie umywalek nablatowych znajdziemy także modele z otworem na baterię. Jest to swego

Zestawienie bieli z grafitem tworzy niesamowity klimat w łazience!

Zestawienie bieli z grafitem tworzy niesamowity klimat w łazience!

rodzaju kompromis ponieważ tu może być dobrana klasyczna, niska bateria umywalkowa. Należy oczywiście pamiętać, że kran musi być kompatybilny z otworem w umywalce. Mimo, że jest to pewien kompromis, nasza łazienka może zyskać równie efektowną strefę umywalkową. W tej opcji możemy postawić na ponadczasowy kontrast i zdecydować się na kran w kolorystyce grafit/chrom, w której występuje bateria Dokos (Invena). Przy wyrazistej formie umywalki możemy wybrać baterię o niebanalnym kształcie tak jak w przypadku serii Feme (Invena).

Umywalki nablatowe choć stają się coraz bardziej pożądanym elementem wyposażenia łazienki nadal ich wybór jest ograniczony. To jednak nie oznacza, że nie dają swego rodzaju swobody aranżacyjnej w połączeniu z ofertą z jaką mają baterie łazienkowe mamy szansę stworzyć niezwykle efektowną i funkcjonalną strefę umywalkową. Ważne by pamiętać o wszystkich proporcjach i możliwościach.

Więcej inspiracji znajdziesz na naszym Fanpage’u Łazienka od Kuchni!