Brodzik – wysoki czy niski? Wady i zalety obu rozwiązań

Brodzik to inwestycja, która ma nam posłużyć przez długi czas, dlatego jego zakup powinien być dobrze przemyślany. Jednym z dylematów, przed jakim zazwyczaj stajemy, jest określenie jego wysokości. Zarówno brodziki głębokie, jak i płytkie mają swoje wady i zalety.

Głębokość brodzika to cecha, która znacznie wpływa na jego funkcjonalność. Stojąc przed wyborem tego elementu, powinniśmy zastanowić się, kto najczęściej będzie z niego korzystać oraz czy będzie używany do czynności innych niż kąpiel.

Brodziki wysokie

Brodziki wysokie to doskonała alternatywa w momencie, w którym łazienka jest mała i nie ma w niej miejsca na wannę.

Brodziki wysokie sprawdzają się szczególnie w przypadkach rodzin z małymi dziećmi. To doskonała alternatywa w momencie, w którym łazienka jest mała i nie ma w niej miejsca na wannę. To  z pewnością ułatwi codzienne czynności higieniczne. Dla większego dziecka, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej lub osoby starszej ułatwieniem w korzystaniu z prysznica może okazać się brodzik z siedziskiem, które w razie potrzeby można też zamienić na półkę na kosmetyki. Należy jednak pamiętać, aby brodzik, choć wysoki, był łatwo dostępny dla wszystkich jego użytkowników. Warto tutaj rozważyć, co będzie bardziej komfortowe. Głęboki brodzik może nam posłużyć także jako miejsce, w którym możemy zrobić pranie ręczne czy wykąpać psa.

Brodziki niskie

Brak wysokiego progu w brodzikach z odpływem liniowym podnosi komfort korzystania z prysznica osobom starszym oraz z ograniczeniami ruchowymi.

W aranżacji nowoczesnych łazienek coraz częściej stawia się na minimalizm, w którym dominują, i w który świetnie się wkomponowują brodziki niskie lub te z odpływem liniowym. Dobierając elegancką kabinę, baterie łazienkowe czy nowoczesny panel natryskowy możemy w prosty sposób stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Brak wysokiego progu podnosi komfort korzystania z brodzika osobom starszym oraz z ograniczeniami ruchowymi.

W przypadku, w którym zaistnieje potrzeba wykorzystania brodzika nie tylko do codziennych czynności higienicznych, pamiętajmy, że dobrą i niezwykle przydatną alternatywą może okazać się miska. Co więcej, niskie brodziki, ze względu na mniejszą powierzchnię, są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jeśli chcemy zamontować w łazience kabinę typu walk-in, czyli prysznic z odpływem liniowym, warto podjąć taką decyzję przed przystąpieniem do prac remontowych, ponieważ przy tej opcji trzeba pamiętać o właściwym ukształtowaniu podłogi. Jej spadek powinien wynosić minimum 2%, aby umożliwić swobodne spływanie wody do odpływu bez ryzyka zalania łazienki.

Zarówno w przypadku brodzików niskich, jak i wysokich należy pamiętać, aby były one kompatybilne z kabiną i razem z nią, bateriami prysznicowymi oraz zestawem lub panelem natryskowym pasowały do całości łazienki.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni