Budowa i remont – łazienka i WC osobno czy razem?

Urządzanie łazienki to nie tylko dobór odpowiednich kolorów czy baterii łazienkowych. Wyzwanie nie kończy się także na podjęciu decyzji o wyborze wanny,  prysznica lub ceramicznych elementów wyposażenia. Jedną z pierwszych decyzji jest ustalenie, czy łazienkę połączymy z toaletą, czy też umieścimy je osobno.

W większości nowych mieszkań łazienka i toaleta stanowią jedno pomieszczenie. Przeciwne rozwiązanie znaleźć można w blokach, które powstały w czasach PRL-u.  W tamtym okresie miejsca te miały służyć przede wszystkim utrzymaniu higieny, a kwestiom estetyki i wygody poświęcano niewiele uwagi.

Kiedy warto urządzić osobne WC?

Połączenie bądź rozdzielenie toalety i łazienki powinno zależeć przede wszystkim od potrzeb i

Samodzielna toaleta pozwala zmniejszyć kolejki do łazienki oraz ograniczyć liczbę drobnoustrojów, które osiadają na kosmetykach czy ręcznikach.

przyzwyczajeń domowników. Osobne pomieszczenie sanitarne z deską ustępową ma uzasadnienie w przypadku dużej rodziny. Pozwala to z jednej strony zmniejszyć poranne kolejki do łazienki, z drugiej zaś stwarza lepsze warunki do relaksu w czasie kąpieli, gdyż nikt zza drzwi nie krzyczy, że potrzebuje pilnie załatwić swoją potrzebę. Samodzielna toaleta to także trafny pomysł, kiedy posiadamy duże, zwłaszcza wielopoziomowe mieszkanie. Jeśli nie chcemy bądź nie mamy możliwości aranżacji więcej niż jednej w pełni wyposażonej łazienki, wówczas warto zadbać o to, aby na każdym piętrze był chociaż dostęp do WC. Osobna toaleta sprawdzi się przede wszystkim ze względów higienicznych. Pozwala to bowiem znacznie zmniejszyć ilość drobnoustrojów, które osiadają na co dzień na ręcznikach, kosmetykach czy szczoteczkach do zębów.

Wady rozdzielania pomieszczeń

Rozdzielenie obu pomieszczeń nie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią do zamontowania w WC choćby najmniejszej umywalki. Głównym powodem są względy higieniczne, ponieważ po wyjściu z tak urządzonej toalety i tak trzeba przejść do właściwej łazienki w celu umycia rąk. W przypadku dzieci zachęcenie ich do takiego postępowania może być szczególnie trudne, z drugiej zaś strony mogą dużo łatwiej zapomnieć o tym obowiązku. Minusy pojawiają się także, kiedy weźmiemy pod uwagę koszty aranżacyjne. W większości przypadków cena urządzania łazienki i WC osobno jest wyższa. Musimy kupić więcej

Jeśli nie możemy rozdzielić łazienki i toalety pomyślmy o rozwiązaniu oddzielającym obie przestrzenie.

płytek, farby, dwie umywalki czy osobne zestawy baterii łazienkowych. Ryzyko poniesienia większych kosztów istnieje także w przypadku, gdy zechcemy przeprowadzić remont.

Alternatywa dla osobnego WC

Rezygnacja z wydzielenia osobnej toalety nie oznacza, że nie możemy zaaranżować przestrzeni łazienkowej tak, aby miejsce, w którym umieszczony zostanie sedes stanowiło ustronną strefę. Dobrym rozwiązaniem może być budowa murków rozdzielających poszczególne obszary, np. z modnych w ostatnim czasie luksferów. Aby dwie osoby mogły korzystać jednocześnie z tej samej łazienki należy pamiętać, aby miskę ustępową zainstalować w miejscu ustronnym, niewidzialnym po otwarciu drzwi. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przemyślmy wady i zalety obu rozwiązań, dokładnie zastanówmy się nad naszymi oczekiwaniami oraz przedyskutujmy nasze stanowisko z pozostałymi domownikami. Takie podejście pozwoli wybrać rozwiązanie dogodne dla wszystkich.