Kosmetyki i chemia gospodarcza w łazience – jak je przechowywać?

Kosmetyki to nieodłączny element każdej łazienki. Ich opakowania często charakteryzują się ciekawym designem, dzięki czemu śmiało można je eksponować. W przypadku chemii gospodarczej, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, lepszym rozwiązaniem będzie jednak przechowywanie jej w trudno dostępnym miejscu.

Przechowywanie kosmetyków

Aby korzystanie z kosmetyków było łatwe i szybkie te z nich, które używamy pod prysznicem, warto trzymać w kabinie.

W przechowywaniu kosmetyków najważniejsze jest, aby korzystanie z nich było łatwe i szybkie. Z tego powodu nie warto rezygnować z umieszczania szamponu i odżywki do włosów pod prysznicem a mydła na umywalce. W przypadku produktów, z których korzystamy codziennie lub kilka razy dziennie, próby urozmaicenia ich przechowywania powinny ograniczyć się do wyboru, np. pomiędzy tym, czy chcemy je postawić na armaturze, czy też na zamontowanej półce. Jeśli mamy umywalkę nablatową lub łazienkę urządzoną w stylu minimalistycznym, dobrym pomysłem będzie przechowywanie mydła w dozowniku wbudowanym w blat, dostępnym na przykład w ofercie marki Invena. Podobne rozwiązanie sprawdzi się też pod prysznicem – zamiast używać kosmetyków w tradycyjnych opakowaniach, możemy je przelać do dozowników zamontowanych na ścianie.

Nawet jeśli nasza łazienka nie została zaaranżowana w stylu minimalistycznym, nadmiar kosmetyków nigdy nie będzie estetycznym rozwiązaniem. Mniej znaczy więcej, dlatego artykuły do makijażu, golenia, pielęgnacji twarzy itp. najlepiej przechowywać w szafkach. Opcji jest bardzo dużo: szafki podumywalkowe, połączone z lustrem, wolnostojące komody, regały na kółkach czy zwykłe półki zamontowane na ścianie. Wszystko zależy od stylu pomieszczenia i ilości posiadanych rzeczy. Część produktów zawsze możemy przenieść do sypialni. Takie rozwiązanie sprawdzi się, zwłaszcza jeśli dysponujemy toaletką. Innym wariantem – dobrym szczególnie w bardzo małych łazienkach – jest schowanie produktów w kosmetyczce.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki należy przechowywać w łazience. Na niektóre, np. perfumy, wysoka wilgotność powietrza oraz intensywne światło wpływają bardzo niekorzystnie
i skracają ich czas przydatności do użycia, dlatego należy dla nich znaleźć inne miejsce.

Przechowywanie chemii gospodarczej

Artykuły czyszczące warto pozostawić w ukryciu. Nie tylko dlatego, że raczej nie uważa się ich za

Środki czystości, które zawierają niebezpieczne substancje, trzymajmy poza zasięgiem dzieci, np. w wysoko zawieszonych szafkach.

wystarczająco atrakcyjne, aby je eksponować, ale głównie ze względu na bezpieczeństwo. Produkty tego typu bardzo często mają w składzie silnie żrące i łatwopalne substancje. Z tego powodu, jeśli mamy w domu dzieci, dobrym pomysłem jest dodatkowe zabezpieczenie miejsc, w których są przechowywane. Może to być szafka zamykana na kluczyk lub kłódkę, ale także wysoka półka regału, jeśli taki posiadamy.

Niektóre produkty mają zalecenie przechowywania w suchym miejscu, dlatego łazienka ze względu na częste wahania poziomu wilgotności powietrza, nie będzie dobrym miejscem. W takim przypadku możemy przenieść artykuły do szafki w kuchni – z dala od źródeł ciepła – lub na przykład wygospodarować miejsce w schowku pod zlewem.

Najlepszą zasadą  efektywnego korzystania z kosmetyków i chemii gospodarczej jest stosowanie się do oznaczeń umieszczanych na opakowaniach. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo oraz zmniejszymy prawdopodobieństwo przedwczesnego zepsucia się artykułu.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni