Jak odnowić łazienkę niewielkim kosztem?

Łazienka to jedno z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń. Znajdujące się tam meble, armatura i akcesoria łazienkowe są narażone na działanie wody i pary wodnej, a niekiedy również osadu z mydła i osadzającego się kamienia. Aby ją odświeżyć, nie musimy jednak wydawać dużych pieniędzy. Wystarczy odrobina kreatywności i kilka drobnych zmian, dzięki którym nabierze ona nowego charakteru.

Stare na nowe

Chcąc odnowić małą łazienkę niewielkim kosztem, możemy pokusić się o wymianę lustra lub zamontowanie na którejś ze ścian dodatkowych egzemplarzy, które odbijając światło optycznie powiększą wnętrze.

Odświeżenie łazienki nie musi wiązać się z generalnym remontem, który zablokuje możliwość korzystania z niej na dłuższy czas. Na początku powinniśmy się zastanowić, co wymaga zmiany w pierwszej kolejności. Najczęstszym problemem są płytki, które przestały być modne lub uległy zniszczeniu. Ich wymiana wiąże się zazwyczaj z dużym kosztem, dlatego wiele osób długo zwleka z podjęciem takich działań. Dobrym sposobem na szybką i stosunkowo tanią renowację glazury są specjalne farby przeznaczone do stosowania bezpośrednio na jej powierzchni. Przed przystąpieniem do prac wystarczy umyć płytki w celu pozbycia się pozostałości po detergentach czy tłustych plamach. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu, który musielibyśmy poświecić na skucie starej i położenie nowej powierzchni.

Podobnie możemy postąpić, jeśli najbardziej szpecący element łazienki stanowią szafki z odpadającą farbą. Zamiast je wymieniać, również możemy je pomalować i tym samym zmniejszyć koszt remontu. Zanim przystąpimy do malowania pamiętajmy, żeby usunąć odstające fragmenty farby i w razie potrzeby wyrównać powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Potem wystarczy usunąć powstały pył i zabrać się do malowania.

Siła detali

Odnawiając łazienkę zwróćmy uwagę na dodatki łazienkowe, takie jak mydelniczka, wieszaki na ubrania, pojemnik na szczoteczki do zębów i kosz na śmieci. Dobierając je wszystkie w jednym kolorze lub w ramach tej samej kolekcji, stworzymy spójną i przytulną przestrzeń.

Nie tylko ładne, czyste ściany determinują odbiór łazienki. Nie należy zapominać o szczegółach, takich jak baterie łazienkowe. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to delikatne elementy, o które należy odpowiednio dbać, gdyż w przeciwnym razie szybko pojawiają się na nich trudne do usunięcia zacieki, zarysowania, a nawet rdza. Chcąc odnowić łazienkę niewielkim kosztem, warto więc skupić się na wymianie armatury. Odpowiednio dobrana może bowiem całkiem odmienić wnętrze. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie armatury łazienkowej z kolorowymi elementami np. deszczowni Kameleon marki Invena dostępnej w kolorze białym, turkusowym, różowym i pomarańczowym. Już jeden intensywny akcent przyciągnie uwagę, ożywi pomieszczenie i nada jej wyjątkowego charakteru.
W ofercie Inveny znajdziemy także baterie łazienkowe w nowoczesnym stylu, np. model Dokos w kolorze grafit/chrom. W połączeniu z bielą ścian i dodatków stworzą one elegancki, ale przyjemny klimat, który przypadnie do gustu wszystkim. Aby móc cieszyć się nowymi elementami jak najdłużej pamiętajmy, aby odpowiednio o nie dbać. Do czyszczenia chromowanych baterii łazienkowych wystarczy delikatna szmatka i odrobina środka czyszczącego – mydła, delikatnego mleczka czy specjalnego płynu, jaki znajdziemy np. w ofercie firmy Invena.

Uwagę warto zwrócić także na wszelkie łazienkowe dodatki, takie jak mydelniczka, wieszaki na ubrania, pojemnik na szczoteczki do zębów i kosz na śmieci. Dobierając je wszystkie w jednym kolorze lub w ramach tej samej kolekcji, stworzymy spójną i przytulną przestrzeń.

Triki w małej łazience

Chcąc odnowić małą łazienkę niewielkim kosztem, możemy pokusić się o wymianę lustra lub zamontowanie na którejś ze ścian dodatkowych egzemplarzy, które odbijając światło optycznie powiększą wnętrze. Warto też na nowo zaplanować oświetlenie. Już za pomocą barwy światła emitowanego przez żarówki jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie odmienioną wersję tego samego pomieszczenia. Efekt powiększenia łazienki dodatkowo wzmocni wymiana kabiny prysznicowej na taką z przezroczystym szkłem.

Jak widać, nawet dysponując minimalnym budżetem można nadać łazience nowy wygląd. Czasem znaczna zmiana możliwa jest dzięki wymianie drobnych elementów, takich jak akcesoria łazienkowe czy oświetlenie.

Więcej inspiracji na: www.facebook.pl/łazienkaodkuchni