Oświetlenie w łazience – jakie strefy wymagają szczególnego doświetlenia

Oświetlenie w łazience to bardzo istotny element wyposażenia. Wszystkie powierzchnie powinny być dobrze widoczne ze względów bezpieczeństwa, ale także dla komfortu korzystania z pomieszczenia podczas wykonywania makijażu, golenia czy kąpania dziecka.

Wygodna łazienka to jasna łazienka

Urządzając łazienkę przede wszystkim staramy się, by była ona funkcjonalna. Dbając o własną wygodę nie musimy jednak rezygnować z estetyki. Czasem wystarczą odpowiednia kolorystyka i właściwie dobrane oświetlenie, by pomieszczenie nabrało wyjątkowego charakteru. W łazience warto zastosować jasne barwy, np. biel czy beż, które optycznie ją powiększą i dodatkowo doświetlą a także sprawią, że wnętrze wyda się czyste i schludne.

By zwiększyć komfort korzystania z łazienki warto zamontować kilka źródeł światła o różnej mocy i z osobnymi włącznikami.

W łazience wykonujemy szereg różnych czynności. Do jednych, tak jak do zrobienia makijażu czy golenia, potrzebujemy dużej ilości światła, do innych, np. umycia rąk, intensywne oświetlenie nie jest konieczne. By oszczędzić energię, a jednocześnie zwiększyć własny komfort warto zamontować kilka źródeł światła o różnej mocy i z osobnymi włącznikami. W tym wypadku jednak warto dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie.

Newralgiczne miejsca na celowniku

Jedna lampa w łazience to zdecydowanie za mało, chyba że mamy do czynienia z bardzo małym pomieszczeniem. W takim przypadku warto umiejscowić źródło światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, czyli w strefie umywalkowej. Bardzo ważne jest, aby lustro było oświetlone

Montaż dwóch lamp po obu stronach lustra pozwoli na jego równomierne oświetlenie.

równomiernie, tak by na twarzy osoby stojącej przed nim nie występowały cienie. Z tego względu dobrym pomysłem jest montaż dwóch lamp po obu stronach lustra. Optymalna odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 75 cm. W przypadku strefy kąpielowej osobne źródła światła najczęściej nie są konieczne. Pamiętajmy też, że sugerowane wartości natężenia oświetlenia w łazience powinny wynosić od 100 do 300 luksów.

Ciepło vs zimno

Bardzo duże znaczenie ma także barwa światła w łazience. Zaleca się, by miało ono barwę zimną, ponieważ zapewnia ona wyższy kontrast oraz lepszą ostrość widzenia detali, co jest niezwykle ważne podczas wykonywania makijażu. Temperaturę barwową łatwo sprawdzić, ponieważ widnieje ona na opakowaniu żarówek. Chłodna oscyluje w granicach 4000-6500 K.

Odpowiednio oświetlona łazienka to także większy komfort sprzątania, ale jednocześnie wyzwanie, ponieważ wszelkie zabrudzenia będą łatwo dostrzegalne.

Wybierając oświetlenie do łazienki mamy wręcz nieograniczone pole manewru. Możemy wybierać pomiędzy kinkietami, plafonami, listwami LED schowanymi w podwieszanym suficie lub
w ścianach, czy też bardzo dekoracyjnymi żyrandolami. Wszystko zależy od stylu, w jakim chcemy ją urządzić. Nie zapominajmy jednak o tym, że oświetlenie musi być praktyczne
i nawet najbardziej oryginalna aranżacja nie sprawdzi się, jeśli będzie utrudniała korzystanie
z łazienki.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni