Perlator i głowica – tajemnicze elementy baterii łazienkowych

Perlator i głowica baterii łazienkowej

Jakie części kryje w sobie bateria łazienkowa?

Bateria łazienkowa, traktowana jest przez wielu jako jednorodny produkt, stanowiący część wyposażenia umywalki czy wanny. Tymczasem nieduży korpus kryje w sobie wiele części składowych. Co więcej, niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy mają bardzo ważne znaczenie dla trwałości i funkcjonalności całej armatury. Jednymi z ważniejszych jest głowica kranu oraz perlator. Przybliżamy więc odrobinę temat i wyjaśniamy, co kryje się pod tymi zagadkowymi hasłami.

Ceramiczne serce

głowica kranu baterii łazienkowejZacznijmy od głowicy kranu, czyli serca całej baterii łazienkowej. Element ten usytuowany jest pod pokrętłem bądź uchwytem baterii. To właśnie on odpowiedzialny jest głównie za prawidłową pracę oraz żywotność jaką cechować się będą baterie łazienkowe. Co więcej, część ta reguluje wypływ ciepłej i zimnej wody, a także przeciwdziała powstawaniu rozszczelnień w armaturze. Głowice najczęściej produkowane są w  wersji ceramicznej, uszczelkowej oraz plastikowej. Dobre baterie łazienkowe posiadają głowice ceramiczne, które charakteryzują się lepszą trwałością. Standardowo elementy te mają szerokość około 35 oraz 40 mm. Jest to o tyle ważna informacja, gdyż ich rozmiar wpływa na objętość strumienia wody (te drugie mają większą regulację strumienia). Jeżeli kran zaczyna przeciekać to znak, że najprawdopodobniej problem dotyczy głowicy. Wymiana lub naprawa możliwa jest tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z głowicą ceramiczną.

Obsługa kranu a rodzaje głowic

Można wyróżnić również rodzaje głowic ze względu na sposób obsługi kranu. Jedną z najczęściej spotykanych jest mieszaczowa, która jest elementem baterii z regulatorem temperatury oraz siły strumienia w postaci jednego uchwytu. Natomiast przy kranie łazienkowym, który posiada dwa osobne pokrętła mamy do czynienia z głowicą obrotową, której konstrukcja jest dużo prostsza niż mieszaczowej.

Ekologiczny sposób na wodę

PerlatorPerlator to nakrętka zakończona małą siatką, która znajduje się na końcu wylewki. To bardzo cenny element, w który wyposażone są niektóre nowoczesne baterie łazienkowe. Istotną funkcją perlatora jest napowietrzanie wodnego strumienia, dlatego w efekcie staje się on bardziej skroplony i miękki, a w odczuciu dużo bardziej intensywny. Dzięki temu możliwe jest więc znaczne oszczędzanie wody. Na rynku dostępne są specjalnie wyprofilowane perlatory, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet do 60%. Przykładem baterii z tego typu perlatorem jest Merida Exe firmy Invena.

Siatki napowietrzające przeważnie wykonane są z plastiku bądź metalu. Metalowe występują częściej z racji tego iż są bardziej odporne na uszkodzenia. Jednak przy nieodpowiedniej częstotliwości czyszczenia, mogą ulec niekorzystnemu działaniu kamienia. Biorąc to pod uwagę firma Invena wprowadziła do swojej oferty innowacyjny perlator Neoperl, który wykonany jest z silikonu, co zapobiega osadzaniu się kamienia.

Perlator oraz głowica, choć małe i niepozorne, stanowią bardzo ważne części, z których zbudowana jest bateria łazienkowa. Warto więc wiedzieć za co są odpowiedzialne i jakimi cechami należy kierować się przy ich wyborze.