Pralka w małej łazience

Mała łazienka – duży kłopot? Nie musi tak być. Wystarczy odrobina kreatywności i sprytu, a nawet na najmniejszej powierzchni zmieścimy wszystko, co niezbędne. Nie wykluczając sprzętów wielkogabarytowych, takich jak pralka.

Pralka to element wyposażenia, bez którego już raczej nie wyobrażamy sobie życia, dlatego musi się ona znaleźć w każdym domu. Nie stanowi to żadnego problemu, jeśli dysponujemy dużym metrażem i w modelach możemy wybierać do woli. Schody zaczynają się wtedy, gdy nasza łazienka jest mała, a nie mamy dodatkowego pomieszczenia, które moglibyśmy zaaranżować na pralnię i suszarnię. Jednak nawet w takiej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązania.

Top czy front?

W małej łazience pralkę ładowaną od przodu można schować pod blatem, będącym przedłużeniem blatu umywalkowego lub zabudować w szafce.

Jeden z pierwszych dylematów przy zakupie pralki dotyczy sposobu jej ładowania. Urządzenie otwierane od góry sprawdzi się zwłaszcza w wąskich łazienkach. Minus stanowi jednak to, że nie posłuży nam ono za dodatkową, wygodną półkę, gdyż z każdym praniem musielibyśmy ściągać z niej wszystkie rzeczy. Trzeba też pamiętać, że pralki ładowane od góry są zwykle nieco mniej pojemne od tradycyjnych, dlatego nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych rodzin, które mają w zwyczaju prać duże ilości brudnej odzieży. Urządzenie ładowane od przodu to opcja do szerszej łazienki. W tym przypadku jednak należy pamiętać o zapewnieniu możliwości komfortowego ładowania prania. Gdy będziemy mieć za mało miejsca, drzwi pralki będą obijały się o inne elementy, co stanowi ryzyko ich zarysowania lub poważniejszego uszkodzenia.

Pralka ładowana od przodu daje także więcej możliwości aranżacyjnych. Można ją schować pod blatem, będącym na przykład przedłużeniem blatu umywalkowego, lub zabudować w szafce. Dzięki temu zyskamy dodatkową półkę na kosmetyki i inne drobiazgi. Przy montażu należy jednak pamiętać o zostawieniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca, aby móc swobodnie sprzątać. Wolna przestrzeń okaże się także niezbędna w przypadku awarii. Inną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że zarówno blat, jak i górna część szafki nie powinny opierać się bezpośrednio na pralce.

Rozwiązania kompaktowe

W przypadku wyjątkowo małych łazienek warto rozważyć przeniesienie pralki do innego pomieszczenia, np. kuchni.

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z suszarki, a nie dysponujemy przestrzenią, w której moglibyśmy ją ustawić, warto przemyśleć kupno pralko-suszarki. Dzięki temu rozwiążemy dylemat związany ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do ustawienia metalowej suszarki lub rozwieszenia sznurków.

Jeśli naprawdę dysponujemy zbyt małą łazienką na wstawienie do niej pralki, warto rozejrzeć się za najmniejszymi urządzeniami na rynku, które charakteryzują się pojemnością ok. 3 kg. Jeśli jednak nie spełnią one naszych potrzeb, warto pomyśleć o przeniesieniu pralki do innego pomieszczenia, np. do kuchni. Problem estetyki zawsze można rozwiązać sprzętem przeznaczonym do zabudowy.

Urządzasz łazienkę i szukasz inspiracji? Koniecznie zajrzyj na: www.facebook.com/Łazienkaodkuchn