Ruchoma i obrotowa wylewka to bardzo wygodne rozwiązanie!

Prawdziwa przyjemność gotowania – ergonomia w kuchni!

Niewielki aneks w salonie, duża i przestronna, połączona z jadalnią lub po prostu usytuowana oddzielnie i przy tym niewielka. Często ograniczają nas możliwości architektoniczne mieszkania lub domu, ale nadal wariantów na urządzenie kuchni jest sporo.  Planując to pomieszczenie należy wziąć pod uwagę nie tylko wrażenia estetyczne, ale także funkcjonalność. Ważne, aby kuchnia była przede wszystkim wygodna. Jej ergonomiczne rozplanowanie może nam pomóc zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent czasu wykorzystanego na przygotowanie posiłku.

Kuchnia podzielona na strefy?!

Zarówno w tych obszernych, jak i w niewielkich pomieszczeniach warto pamiętać o tym, żeby kuchnię podzielić na co najmniej 3 strefy. Będzie to: przechowywanie, zmywanie i przygotowywanie połączone z gotowaniem. Biorąc pod uwagę przestrzeń niewielką wszystkie strefy będą wzajemnie się przenikać i płynnie przechodzić jedna w drugą. Na otwartej przestrzeni natomiast warto pomyśleć o wydzieleniu dodatkowych pomieszczeń, które będą stanowić np. przestronną spiżarnię.

Nowoczesna kuchnia: bateria w kolorze zlewu!

Bateria odpowiednio dobrana do zlewu to ważny aspekt wygodnej kuchni!

Zaczynając od strefy przechowywania i najważniejszego w niej sprzętu – czyli lodówki, to ona powinna znajdować się najbliżej wejścia do kuchni. Chodzi o to, aby łatwiej nam było rozdysponować ciężkie zakupy i nie nosić ich zbyt daleko.  Lodówka często otoczona jest przez meble kuchenne.  Stanowią one zdecydowaną większość zabudowy, a w tej strefie niezwykle przydatne będzie wysokie cargo, które idealnie zastępuje spiżarnię i daje niebywały komfort.

 

Dalej warto byłoby zadbać o niewielki blat. Na niego można wyłożyć niezbędne do przygotowania posiłku produkty. Jeśli kuchnia jest niewielka, wtedy można pominąć wspomniany blat.  Już w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki powinna znaleźć się strefa zmywania, czyli dostosowany do potrzeb zlew z umiejscowionym pod spodem koszem na odpadki i zmywarka. Tu znowu skracamy sobie drogę. Wyjmując jedzenie z lodówki niejednokrotnie wykorzystujemy zlew do wyczyszczenia ich, obrania czy po prostu umycia.  Dlatego tak ważne, aby zlew był dość blisko lodówki. Wybierając zlew, warto sprawdzić też jaka bateria kuchenna do niego pasuje i zweryfikować czy to jest dla nas optymalny wybór. Należy też pamiętać, że baterie kuchenne są dużo bardziej funkcjonalne niż baterie łazienkowe, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.

Kolejno idąc potrzebny nam będzie blat roboczy. Będzie nam służyć do osuszania, krojenia, przyprawiania produktów. Będzie to strefa przygotowywania, w której znajdą się też szafki z niezbędnymi przyborami do gotowania. Dopełni ją i jednocześnie zamknie kuchenka i piekarnik. Tam ostatecznie trafiają przygotowane przez nas produkty, żeby przybrać formę pysznego dania.

Mała kuchnia – jak uzyskać dodatkową przestrzeń?
Ruchoma i obrotowa wylewka to bardzo wygodne rozwiązanie!

Ruchoma i obrotowa wylewka to bardzo wygodne rozwiązanie!

Jak już wspomnieliśmy w małej kuchni wszystkie strefy wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Nawet przy planowaniu stosunkowo niewielkiej przestrzeni można zachować podstawowe zasady ergonomii. Wiadomym jest, że lwią część przestrzeni stanowią meble kuchenne, które również należy zaplanować zgodnie z podziałem na trzy strefy. Ich przemyślane usytuowanie i kilka sztuczek wystarczy, żeby  mała kuchnia zyskała trochę więcej przestrzeni. Będą to:

  • szuflady: w postaci wysokiego cargo świetnie wypełnią funkcję spiżarnianą i dadzą sporą przestrzeń do przechowywania. Systemy szuflad umieszczone pod płytą kuchenną umożliwiają łatwy dostęp do niezbędnych przyborów kuchennych, bez konieczności uporczywego szperania w szafce.
  • reling pod rzędem szafek górnych: można zawiesić na nim podstawowe przybory tak, aby podczas przygotowywania posiłku zawsze były pod ręką. Na nim mogą się również znaleźć rzeczy, które zabierają miejsce na blacie np. ręcznik kuchenny, folie spożywcze czy rękawice.
  • bateria kuchenna na miarę: odpowiednio wybrany kran może znacznie poprawić komfort użytkowania. Wygodnie korzysta się np. z wysokich, nowoczesnych baterii z ruchomą i obrotową wylewką, którą posiada np. bateria kuchenna Kameleon marki Invena. Dzięki niej poradzimy sobie z napełnianiem dużych naczyń, co może być trudne, jeśli mamy stosunkowo niewielki zlew. Podobnie będzie w przypadku baterii z wyciąganą wylewką np. Nea (Invena), która daje jeszcze większą swobodę użytkowania.

Urządzając kuchnię warto rozważyć podstawowe zasady ergonomii. Należy pamiętać, że to nie jedyny czynnik, który sprawi, że nasza kuchnia będzie w pełni funkcjonalna. Niekiedy przestrzeń może nas ograniczyć lub dać pełne pole do popisu. Czasem układ przyłączy może zmodyfikować nasz plan, najważniejszą zasadą jednak jest, abyśmy w naszej kuchni dobrze się czuli, wtedy gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością!

Więcej inspiracji znajdziesz na Fanpage’u: Łazienka od kuchni!