Praktyczna strefa umywalkowa – jak urządzić miejsce do codziennej pielęgnacji

Strefa umywalkowa to jedno z najbardziej eksploatowanych miejsc w łazience. To pewnego rodzaju punkt strategiczny, przy którym często rozpoczynamy dzień – myjemy twarz, ręce, zęby, robimy make-up. Z tego powodu zanim zabierzemy się za jego urządzanie, warto dokładnie przemyśleć dobór poszczególnych elementów takich jak umywalka, baterie łazienkowe, lustro, oświetlenie i innych tego typu  akcesoria.

Baterie łazienkowe to podstawa
Bright space - tap

Bateria bezdotykowa Tweed Smart firmy Invena

Ogromny wpływ na komfort użytkowania umywalki mają baterie łazienkowe. Powinny one zostać dostosowane do naszych przyzwyczajeń, a także rozmiarów i kształtów umywalki. Inne bowiem sprawdzą się w przypadku tych nowoczesnych, nablatowych (będą to wysokie, stojące baterie łazienkowe), a inne, jeśli skupimy się na niewielkich modelach służących w głównej mierze do mycia rąk. Tu najlepsze okażą się baterie łazienkowe z krótką wylewką.

Kiedy z łazienki korzystają małe dzieci, warto również zastanowić się nad wyborem bezdotykowych baterii łazienkowych sterowanych na podczerwień. W ten sposób  skutecznie wyeliminujemy problem z niezakręconym kranem i zmniejszymy zużycie wody.

Oprócz tego dobrym rozwiązaniem mogą się też okazać podtynkowe baterie łazienkowe, ponieważ stwarzają możliwość pozostawienia dużej ilości miejsca pomiędzy nimi a strefą użytkową. Oszczędność przestrzeni i łatwość sprzątania będzie wielkim plusem szczególnie w małych łazienkach.

Urządzenie strefy umywalkowej a oszczędność wody
The make-up place in Designer bathroom

Baterie łazienkowe Dokos firmy Invena

Praktyczne urządzenie strefy umywalkowej wiąże się również z ograniczeniem niepotrzebnego zużycia wody. Podstawą jest dobór umywalki i baterii do łazienki w taki sposób, aby uniknąć rozchlapywania strumienia wokół. W zmniejszeniu rachunków za wodę pomogą również nowoczesne baterie łazienkowe, w których zastosowano rozwiązania minimalizujące jej zużycie, a wszystko bez negatywnego wpływu na komfort i odczucia podczas ich użytkowania. Przykładem tego typu technologii jest bateria łazienkowa Merida Exe marki Invena. Zastosowano w niej silikonowy perlator Neoperl, który odpowiednio napowietrza strumień. Pozwala on oszczędzić zużycie nawet do 50% przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i siły strumienia.

Praktyczne porady:

  • Tuż nad umywalką dobrze jest umieścić lustro
  • Wskazane jest zamontowanie dodatkowego źródła światła nad umywalką, które doświetli strefę umywalkową i ułatwi czynności higieniczne
  • Wygodne korzystanie z umywalki ułatwi też trzymanie wszystkich niezbędnych elementów w zasięgu ręki. Pomogą nam w tym szafki, do zamontowania których warto wykorzystać przestrzeń pod lub nad umywalką.
  • W małych łazienkach dobrym pomysłem będzie montaż półek z lustrem w jednym.