Zalety prysznica i wanny

Wanna czy prysznic – to dylemat, przed którym staje większość osób decydujących się na remont łazienki czy zakup mieszkania. Wybór należy uzależnić od naszych potrzeb i możliwości aranżacyjnych konkretnego pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy zalety obu rozwiązań.

Prysznic – przyjaciel o poranku

Natryski nie wykluczają stworzenia domowej ministrefy SPA. Wystarczy zdecydować się na baterię natryskową wyposażoną w słuchawkę z opcją hydromasażu, np. Kastos marki Invena.

Nie ma chyba szybszej i skuteczniejszej metody na efektywne rozpoczęcie poranka, jak szybki prysznic. Nie tylko nas rozbudzi, dzięki czemu z większą energią przystąpimy do codziennych obowiązków, ale też zagwarantuje, że będziemy czuć się świeżo przez większość dnia. Ogromnym plusem pryszniców jest także to, że w przeciwieństwie do wanny, zmieszczą się w nawet bardzo małej łazience. Do ich zaaranżowania wystarczy bowiem niewielki kącik z odpowiednio zainstalowanym odpływem, baterie prysznicowe i parawan bądź zasłonka. Dzięki wersji z wysokim brodzikiem może on pełnić funkcję niewielkiej wanny, w której wykąpiemy dziecko, zrobimy pranie ręczne itp.

Bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie

Natryski stanowią także bezpieczniejszy wariant dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi. W przypadku brodzików niskich lub tych z odpływem liniowym nie muszą one każdorazowo stawać przed wyzwaniem, jakim jest wejście lub wyjście z wysokiej wanny. Istnieją także brodziki z wmontowanymi siedziskami, które dodatkowo ułatwiają czynności higieniczne. Prysznic to również doskonałe rozwiązanie dla zwolenników życia w zgodzie z naturą. Podczas 5-minutowej kąpieli zużywamy ok. 50-60 litrów wody, co stanowi mniej więcej jedną czwartą ilości potrzebnej do wypełnienia wanny. Wiąże się to też z tym, że z prysznica korzystamy zdecydowanie krócej. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza jeśli pod jednym dachem żyje wiele osób i do łazienki tworzą się kolejki.

TAK dla przyjemności pod prysznicem

Natryski nie wykluczają stworzenia domowej ministrefy SPA. Wystarczy zdecydować się na baterię natryskową wyposażoną w słuchawkę z opcją hydromasażu, np. Kastos marki Invena. Dla tych, którzy chcą, by czas spędzony pod prysznicem wiązał się z błogim relaksem, idealną opcją będzie montaż deszczowni, np. Kameleon marki Invena.

Chwile zapomnienia w wannie

Długa kąpiel sprzyja całkowitemu odprężeniu. Dodatkowo w wannie zdecydowanie łatwiej wykonywać standardowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pilingi czy masaże antycellulitowe.

Kąpiel w wannie kojarzy się obecnie przede wszystkim z długimi sesjami relaksacyjnymi, podczas których otoczeni mnóstwem piany leżymy zanurzeni niemal po głowę. Nic dziwnego, gdyż tempo życia znacznie wzrosło i niewiele osób może pozwolić sobie na taki luksus każdego dnia. Z tego względu, jeśli już zdecydujemy się na takie spędzenie czasu, zróbmy to „porządnie”. Długa kąpiel sprzyja bowiem całkowitemu odprężeniu. Możemy podczas niej poczytać książkę czy też stworzyć atmosferę niczym z komedii romantycznej i słuchać ulubionej muzyki, popijając wino.

Raj dla maluchów

Z wyboru wanny najbardziej zadowolone będą nasze pociechy, dla których stanie się ona ich „morskim królestwem”. Takie warunki pozwalają im bawić się kultowymi kaczuszkami i innymi ulubionymi zabawkami. Elementy rozrywki mogą okazać się korzystne dla rodziców, gdyż odpowiednia atmosfera znacznie ułatwia zachęcanie dziecka do nauki samodzielnego dbania
o higienę. Warto też wspomnieć, że wanna stwarza dobre warunki do wykąpania niemowlęcia
i – w przeciwieństwie do brodzika – dziecko prędko z niej nie wyrośnie.

Regeneracja ciała

Dzięki wannie łatwo możemy także stworzyć domową przestrzeń do odnowy biologicznej. Zimna kąpiel lub kilka chwil spędzonych w wodzie z dodatkiem kostek lodu przyniesie ogromną ulgę zmęczonym mięśniom. Możliwości jakie stwarza wanna docenią nie tylko sportowcy, ale też osoby cierpiące np. na choroby stawów. Regularne sesje kąpielowe z dodatkiem wyciągu z ziół i leczniczych olejków czy soli są w stanie przynieść znaczną ulgę chorym. W wannie także zdecydowanie łatwiej wykonywać standardowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pilingi czy masaże antycellulitowe.

Mimo wielu zalet obu rozwiązań, w najlepszej sytuacji są osoby dysponujące dużą łazienką, która pozwala na instalację zarówno wanny, jak i prysznica. Warto jednak pamiętać, że istnieje także wariant połączenia jednego i drugiego. Wystarczy bowiem przy wannie postawić parawan lub zawiesić zasłonkę, a będziemy mogli wybierać rodzaj kąpieli w zależności od naszych potrzeb.

Zapraszamy również na nasz profil Łazienka od kuchni